2013 Rok Powstania Styczniowego

150 rocznica Powstania Styczniowego

150 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, wybuchło powstanie styczniowe. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego jest nie tylko szansą przypomnienia historycznych faktów sprzed 150 lat, skłania również do szerszej refleksji nad niepodległościowym wysiłkiem wielu pokoleń Polaków, które mimo doznanych cierpień i porażek w starciach z potężnymi mocarstwami, doprowadziły do odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej zarówno w roku 1918, jak i w roku 1989.

Na legendzie powstania oraz na taktycznej analizie walk powstańczych z lat 1863-64, wychowywały się pokolenia bojowców z PPS i organizacji paramilitarnych z początku XX wieku, a także pokolenia żołnierzy Legionów Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej i innych formacji, które wywalczyły dla Polski niepodległość w roku 1918. Ich kontynuatorami były pokolenia żołnierzy walczących o wolność po 1939 roku i pokolenia „Solidarności”, której walkę zwieńczyła wolna Polska w końcu XX wieku.

Obchody Roku Powstania Styczniowego w bibliotece szkolnej

Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 2012 r.

– rok 2013 ustanowiony został

Rokiem Powstania Styczniowego.

Głównym akcentem obchodów Roku Powstania Styczniowego w naszej szkole była wystawa zorganizowana w czytelni biblioteki szkolnej. W dniach od 6 do 20 lutego 2013 r. uczniowie 12 klas na lekcjach historii, języka polskiego i godzinach wychowawczych brali udział w prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy mgr Lidię Więcek i mgr Ewę Chmielewską zajęciach opartych o przygotowaną wystawę, obrazującą kalendarium wydarzeń, przywódców, mapę potyczek, mundury, echa powstania w malarstwie i literaturze pięknej oraz popularno-naukowej. Pani Lidia Więcek opowiadała uczniom o eksponowanych materiałach wystawowych i ich odniesieniu do powstania styczniowego.

Ciekawostką spotkań była stuletnia książka „Rok 1863”, napisana przez Józefa Dąbrowskiego i wydana pod pseudonimem J. Grabiec w 1913 roku dla uczczenia 50 rocznicy powstania styczniowego. Pochodzi ona z prywatnych zbiorów Ewy Chmielewskiej, która czytała uczniom fragment opowiadający o straceniu Romualda Traugutta i jego czterech towarzyszy. Dzięki relacjom z tamtych lat uczniowie mogli przenieść się na chwilę na stoki cytadeli warszawskiej i śledzić wydarzenia, które miały miejsce o godzinie 9 rano dnia 5 sierpnia 1864 roku.