23 kwietnia – Dzień Książki!

 

Obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia to data szczególna w historii literatury – tego dnia przypada rocznica śmierci Cervantesa, Szekspira, a także rocznica urodzin Nabokova.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od 1930 roku, na całym świecie obchodzimy go po raz dziewiętnasty. Tego dnia hiszpańskim zwyczajem każdy kupujący książkę otrzymuje w prezencie różę.

 

W. Szymborska

 

Po staroświecku uważam, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Homo Ludens tańczy, śpiewa, wykonuje znaczące gesty, przybiera pozy, stroi się, ucztuje i odprawia wyszukane ceremonie. Nie lekceważę doniosłości tych zabaw – bez nich życie ludzkie mijałoby w niewyobrażalnej monotonii i chyba rozsypce. Są to jednak działania kolektywne, nad którymi unosi się mniej lub więcej wyczuwalny zapaszek zbiorowej musztry. Homo Ludens z Książką jest wolny. Przynajmniej na tyle, na ile wolnym być można. Sam sobie ustanawia reguły gry, posłuszny własnej tylko ciekawości. Pozwala sobie na czytanie zarówno książek mądrych, z których czegoś się dowie, jak i głupich, bo i one o czymś informują. Wolno mu jednej książki nie doczytać do końca, a drugą od końca zacząć i cofnąć się do początku. Wolno mu zachichotać w miejscu do tego nie przewidzianym albo nagle zatrzymać się przy słowach, które zapamięta przez całe życie. Wolno mu wreszcie – czego żadna inna zabawa ofiarować mu nie może – posłuchać o czym rozprawia Montaigne albo dać chwilowego nurka w mezozoik.

W. S.

nominacja

 

Nominacja ostrowskiej książki

Ostrowska książka z ogólnopolską nominacją. „Zanim przyjdziesz” Szymona Babuchowskiego została nominowana do Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki 2014 roku. Organizatorem konkursu jest Muzeum Gałczyńskiego w Praniu. To już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu. W tym roku zgłoszono ponad 190 tomików wierszy. Książka Babuchowskiego to kolejny tom
w cyklu, w którym publikowane są utwory poetów religijnych.