„Kto przywrócił Moją Duszę” – spektakl teatralny w Centrum Synagoga 13.11.2013

Spektakl w Forum Synagoga

W dniu 13.11.2013 r. czytelnicy Mikołaj Bajkowski, Dawid Knuła i Mateusz Wróbel z klasy 1EO2/T wraz z nauczycielem bibliotekarzem mgr Ewą Chmielewską obejrzeli w Forum Synagoga spektakl pt. „Kto przywrócił Moją Duszę?”. Autorka sztuki Kelly D. Brock zawarła w niej historię życia i cudownego ocalenia Joe Dziubaka i Ann Rosenbeck – więźniów obozu Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu – którzy wówczas byli dziećmi. Bohaterowie sztuki, żyjący nadal i mieszkający w USA, opowiadają swoje prawdziwe historie. Wiodącym motywem spektaklu była myśl : „Ludobójstwo nie zaczyna się od obozów. Pierwsze jest zawsze pogardliwe słowo: Żydek, pedał, czarnuch… Kiedy ruszy machina śmierci, nie da się już wiele zrobić”.

Przedstawienie przygotowali uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Dębnicy pod kierunkiem nauczycielek Krystyny Buszy i Mileny Janiak, przy współpracy uczniów Gimnazjum Nr 4 w Ostrowie Wlkp.

Sztuka objęta jest patronatem Projektu Odnowy Cmentarzy Żydowskich w Polsce (w Warszawie). Wdrażana do szkół polskich z inicjatywy Katharin Gorsuch, prezes Fundation for Holocaust Edukation USA oraz Avi Mizracki z tej samej fundacji oraz byłego dyrektora Holocaust Memoriał w Miami USA.